Cummins 4BT3.9-C105 Engineering Diesel Engine
| Cummins 4BT3.9-C105 Construction Engine Specifications | |
| Engine Model | 4BT3.9-C105 |
| Rated Power | 75 kW/100HP |
| Rated Speed | 2800 rpm |
| Engine Type | 4 Cylinders, in Line |
| Bore*Stroke(mm) | 102 mm * 120 mm |
| Displacement | 3.9 L |
| Compression Ratio | 18:01 |
| Peak Torque | 330 N.m @ 1500 rpm |
| Fuel Consumption | 270g/Kw.h |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Wuxi Weifu A Pump/ RSV Govenor |
| Packing Weight | 338 Kg |
| Dimension | 867mm*544mm*988mm |
| Cummins diesel engine 4BT3.9-C105 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
Remarks:
(1) Cummins 4BT3.9-C105 engine power pack with Radiator, Air Filter, Muffler, Engine Monitor, Engine Chassis avaialble
(2) We can provide the 4BT3.9-C105 complete engine,also Cummins 4BT3.9-C105 genuine engine spare parts Cataloge.
3096857 Fuel Shut-off Valve
Cummins KTA50 fuel shut off valve 3096857 engine parts
3630241 Exhaust Manifold
Cummins kta50 engine parts 3630241 3630505 exhaust manifold
3286278 Water Pump
3286278 Water pump kit for Cummins 3.9 L and 5.9 L, B and ISB Series engines
3026296 Valve Insert
3026296 Cummins Intake Valve Seat Insert for KTA19, KTA38, KTA50, QSK19, QSK38 and QSK50 engines