Cummins KTA38-P1300 Engineering Diesel Engine
| Cummins KTA38-P1300 Construction Engine Specifications | |
| Engine Model | KTA38-P1300 |
| Rated Power | 970kW/1300 HP |
| Rated Speed | 1500RPM |
| Engine Type | 12 Cylinders, V Type |
| Bore*Stroke(mm) | 159mm*159mm |
| Displacement | 38 L |
| Compression Ratio | 13.9 : 1 |
| Peak Torque | 6174 N.m @1500 rpm |
| Fuel Consumption | 214 g/Kw.h |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Intercooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | PT Pump-STC |
| Packing Weight | 3719Kg |
| Dimension | 2151mm*966mm*1704mm |
| Cummins diesel engine KTA38-P1300 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
Remarks:
(1) If you need KTA38-P1300 engine power pack with Radiator, Air Filter, Muffler, Engine Monitor, Engine Chassis, please further contact our sales
(2) We can provide the KTA38-P1300 complete engine, as well as the KTA38-P1300 genuine Cummins engine spare parts.
KTA38-C1100
Cummins KTA38-C1100 Engine model from Chongqing Cummins Engine Plant (CCEC Cummins).
Cummins KTA38-C1100 widely use on Heavy truck, Excavator, Road roller, Bulldozer, Crane, water pump.we can offer Cummins KTA38-C1100 genuine engine spare parts catalog or operation manuals.
4326780 Injector
Cummins QSK60 Injector 4326780 engine spare Parts
Weichai CCFJ75J-WJ Engine Parts Catalog
In this page you could find out the Weichai CCFJ75J-WJ engine Parts,All our CCFJ75J-WJ, CCFJIOOJ-WJ genuine parts , the usual parts numbers of the parts for Cylinder Block,Cylinder head,Fuel System, Lub Oil System, Turbocharger, Gasket kit. Or Be sure to give us Cummins engine series number, so that we can check the correct spare part number and correct price. In demanding mining applications such as excavators, haul trucks, and wheel loaders, dependability is everything.
NTA855-P360
Cummins NTA855-P360 Engine model from Chongqing Cummins Engine Plant (CCEC Cummins).
Cummins NTA855-P360 widely use on Heavy truck, Excavator, Road roller, Bulldozer, Crane, water pump
we can offer Cummins NTA855-P360 genuine engine spare parts catalog or operation manuals.