| Cummins 4BTA3.9-GM47 Diesel Engine for Marine Generator Set | |
| Engine Model | 4BTA3.9-GM47 |
| Rated Power | 47kW |
| Rated Speed | 1500RPM |
| Engine Type | 4 Cylinders, in Line |
| Bore*Stroke(mm) | 102mm*120mm |
| Displacement | 3.9 L |
| Compression Ratio | 17.3:1 |
| Fuel Consumption | 12 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged & Intercooled |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | BYC A Pump |
| Governor Method | Electronic Governor |
| Packing Weight | 338 Kgs |
| Dimension | 867mm*544mm*988mm |
| Cummins diesel engine 4BTA3.9-GM47 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
| Cummins 4BTA3.9-GM65 Diesel Engine for Marine Generator Set | |
| Engine Model | 4BTA3.9-GM65 |
| Rated Power | 65kW |
| Rated Speed | 1800RPM |
| Engine Type | 4 Cylinders, in Line |
| Bore*Stroke(mm) | 102mm*120mm |
| Displacement | 3.9 L |
| Compression Ratio | 17.3:1 |
| Fuel Consumption | 17 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged & Intercooled |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | BYC A Pump |
| Governor Method | Electronic Governor |
| Packing Weight | 338 Kgs |
| Dimension | 867mm*544mm*988mm |
| Cummins diesel engine 4BTA3.9-GM65 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
6BT5.9-D(M)
Cummins 6BT5.9-D(M) Marine Diesel Engine Generator,Original from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC).
Genuine Cummins marine auxiliary engine 6BT5.9-GM83,6BT5.9-GM100,6BTAA5.9-GM115,6BTA5.9-GM120 with CCS/IMO certificates.
Available for Cummins 6BT5.9-D(M) genuine engine spare parts.
3375024 Thin Wall Insert
Cummins KTA19/K19 Thin Wall Insert 3375024 engine spare Parts
KTA19-P700
Cummins KTA19-P700 Engine model from Chongqing Cummins Engine Plant (CCEC Cummins).
Cummins KTA19-P700 widely use on Heavy truck, Excavator, Road roller, Bulldozer, Crane, water pump.we can offer Cummins KTA19-P700 genuine engine spare parts catalog or operation manuals.
3076811 Engine Piston Kit
Cummins Nt855 Diesel Engine Piston Kit 3076811