Cummins KTA19-C525 Engineering Diesel Engine
| Cummins KTA19-C525 Construction Engine Specifications | |
| Engine Model | KTA19-C525 |
| Rated Power | 373 kW/525 HP |
| Rated Speed | 2100RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 159mm*159mm |
| Displacement | 19 L |
| Compression Ratio | 13.9 : 1 |
| Peak Torque | 1870 N.m @ 1500 rpm |
| Fuel Consumption | 210g/Kw.h |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Intercooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Cummins PT Pump |
| Packing Weight | 2073Kg |
| Dimension | 2151mm*966mm*1704mm |
| Cummins diesel engine KTA19-C525 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
Remarks:
(1) If you need KTA19-C525 engine power pack with Radiator, Air Filter, Muffler, Engine Monitor, Engine Chassis, please further contact our sales
(2) We can provide the KTA19-C525 complete engine, as well as the KTA19-C525 genuine Cummins engine spare parts.
2897691 Pressure Switch
Cummins Oil Pressure Switch 3408607 2897691 for Engine NTA855 K19
4927797 PRESSURE SENSOR
Cummins QSK60 SENSOR,PRESSURE 4927797
207233 Water Transfer Tube
Cummins KTA19/K19 Water Transfer Tube 207233 engine spare Parts
3928629 Turbocharger Oil Drain Connection
6ctaa8.3 Excavator Parts 3928629 Connection Turbo Oil Drain