Cummins NT855-C250 Engineering Diesel Engine
| Cummins NT855-C250 Construction Engine Specifications | |
| Engine Model | NT855-C250 |
| Rated Power | 187kW/250HP |
| Rated Speed | 2100RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 140 mm* 152mm |
| Displacement | 14L |
| Compression Ratio | 14.5:1 |
| Peak Torque | 1017N.m @1500rpm |
| Fuel Consumption | 210g/Kw.h |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Cummins PT Pump |
| Packing Weight | 1300Kg |
| Dimension | 1690mm*960mm*1600mm |
| Cummins diesel engine NT855-C250 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
Remarks:
(1) If you need NT855-C250 engine power pack with Radiator, Air Filter, Muffler, Engine Monitor, Engine Chassis, please further contact our sales
(2) We can provide the NT855-C250 complete engine, as well as the NT855-C250 genuine Cummins engine spare parts.
3178289 Aftercooler Cover Gasket
Cummins 3178289 Aftercooler Cover Gasket for Cummins KTA50
3925863 Valve stem guide
Valve stem guide 3925863 Cummins diesel engine parts C8.3L 6C 6CT 6CTA 6CTAA
5320276 Compression Piston Ring
Cummins 6C8.3 Compression Piston Ring 5320276 engine spare Parts
KT38-G
Cummins KT38-G Engine Model from hongqing Cummins Engine Plant (CCEC Cummins).The diesel generator factory manufacture Cummins generator set with high quality,we also offer Cummins KT38-G genuine engine spare parts catalog and operational manuals.