Cummins 4BTA3.9-C110 Engineering Diesel Engine
| Cummins 4BTA3.9-C110 Construction Engine Specifications | |
| Engine Model | 4BTA3.9-C110 |
| Rated Power | 82kW/110HP |
| Rated Speed | 2200RPM |
| Engine Type | 4 Cylinders, in Line |
| Bore*Stroke(mm) | 102 mm * 120 mm |
| Displacement | 3.9 L |
| Compression Ratio | 18:01 |
| Peak Torque | 330N.m @1500r/min |
| Fuel Consumption | 18.6 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Wuxi Weifu A Pump/ RSV Govenor |
| Packing Weight | 500KG |
| Dimension | 1000mm*870mm*1200mm |
| Cummins diesel engine 4BTA3.9-C110 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
Remarks:
(1) Cummins 4BTA3.9-C110 engine power pack with Radiator, Air Filter, Muffler, Engine Monitor, Engine Chassis avaialble
(2) We can provide the 4BTA3.9-C110 complete engine,also Cummins 4BTA3.9-C110 genuine engine spare parts Cataloge.
3033629 Roll Pin
Cummins 4B3.9/6A3.4/6B5.9 Roll Pin 3033629 engine spare Parts
6LTAA8.9-C
Cummins 6LTAA8.9-C Engineering diesel engine,Original from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC).
DCEC Cummins 6LTAA8.9-C220,6LTAA8.9-C240,6LTAA8.9-C260,6LTAA8.9-C300,6LTAA8.9-C325,6LTAA8.9-C340 widely use on Heavy truck, Excavator, Road roller, Bulldozer, Crane, water pump
Available for Cummins 6LTAA8.9-C genuine engine spare parts.
ISMe308
Cummmins ISMe308 Engine Model from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC Cummins).
ISMe308 Engine widely use on Dongfeng Truck, Heavy truck, Bus, Van, Commercial vehicle
We can offer Cummins ISMe308 genuine engine spare parts catalog and operation manual.
3090769 Filter Screen
3090769 Filter Screen for Cummins Engines