Cummins 4BTA3.9-C120 Engineering Diesel Engine
| Cummins 4BTA3.9-C120 Construction Engine Specifications | |
| Engine Model | 4BTA3.9-C120 |
| Rated Power | 90kW/120HP |
| Rated Speed | 2400RPM |
| Engine Type | 4 Cylinders, in Line |
| Bore*Stroke(mm) | 102 mm * 120 mm |
| Displacement | 3.9 L |
| Compression Ratio | 18:01 |
| Peak Torque | 330N.m @1500r/min |
| Fuel Consumption | 18.6 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Wuxi Weifu A Pump/ RSV Govenor |
| Packing Weight | 500KG |
| Dimension | 1000mm*870mm*1200mm |