Cummins B140-33 Automotive Engine
| Cummins B140-33 Automotive Engine Specifications | |
| Engine Model | B140-33 |
| Rated Power | 103 kW(140 HP) |
| Rated Speed | 2800RPM |
| Engine Type | 4 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 102*120mm |
| Displacement | 3.9L |
| Compression Ratio | 18:1 |
| Peak Torque | 502 N.m @1500rpm |
| Fuel Consumption | 20.8L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Intercooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Wuxi Weifu Pump |
| Packing Weight | 337Kg |
| Dimension | 791mm*772mm*831mm |
| Cummins diesel engine B140-33 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
(1) If you need the B140-33 engine power pack with the transmission, please further contact our sales.
(2) We can provide the B140-33 complete engine, as well as the B140-33 genuine Cummins engine spare parts.
3049368 Water Transfer Connector Gasket
3049368 Water Transfer Connector Gasket for Cummins engines
5373062 Cylinder Head
Cummins 4B3.9/6A3.4/6B5.9 Cylinder Head 5373062 engine spare Parts
Donaldson FUEL FILTER KIT
Remi Power Technology supply Genuine Donaldson FUEL FILTER KIT imported from USA, OEM quality and hight quality aftermarket as complementary options.
MAIN BEARING BUSH 81500010046
Weichai Gennuine Engine Parts 81500010046 MAIN BEARING BUSH