Cummins 4BTA3.9-C80 Engineering Diesel Engine
| Cummins 4BTA3.9-C80 Construction Engine Specifications | |
| Engine Model | 4BTA3.9-C80 |
| Rated Power | 60kW/80HP |
| Rated Speed | 2200 RPM |
| Engine Type | 4 Cylinders, in Line |
| Bore*Stroke(mm) | 102 mm * 120 mm |
| Displacement | 3.9 L |
| Compression Ratio | 18:01 |
| Peak Torque | 330N.m @1500r/min |
| Fuel Consumption | 18.6 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Wuxi Weifu A Pump/ RSV Govenor |
| Packing Weight | 500KG |
| Dimension | 1000mm*870mm*1200mm |
| Cummins diesel engine 4BTA3.9-C80 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
Remarks:
(1) Cummins 4BTA3.9-C80 engine power pack with Radiator, Air Filter, Muffler, Engine Monitor, Engine Chassis avaialble
(2) We can provide the 4BTA3.9-C80 complete engine,also Cummins 4BTA3.9-C80 genuine engine spare parts Cataloge.
3964715 Push Rod
Cummins 6C8.3 Push Rod 3964715 engine spare Parts
ISMe308
Cummmins ISMe308 Engine Model from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC Cummins).
ISMe308 Engine widely use on Dongfeng Truck, Heavy truck, Bus, Van, Commercial vehicle
We can offer Cummins ISMe308 genuine engine spare parts catalog and operation manual.
5337942 Thermostat
Cummins 6C8.3 Thermostat 5337942 engine spare Parts
KTA50-C1600
Cummins KTA50-C1600 engine model from Chongqing Cummins Engine Plant (CCEC Cummins).
Cummins KTA50-C1600 is widely used in construction, agriculture, mining, oil & gas, excavators,loaders, cranes bulldozers,drilling machines. we can offer Cummins KTA50-C1600 genuine engine spare parts catalog or operation manuals.