Cummins 6CTA8.3-C260 Engineering Diesel Engine
| Cummins 6CTA8.3-C260 Construction Engine Specifications | |
| Engine Model | 6CTA8.3-C260 |
| Rated Power | 194 kW/260HP |
| Rated Speed | 2200RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 114mm * 135mm |
| Displacement | 8.3L |
| Compression Ratio | 18 : 1 |
| Peak Torque | 1135 N.m @1500r/min |
| Fuel Consumption | 219g/Kw.h |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Weifu PW2000/RSV |
| Packing Weight | 646Kg |
| Dimension | 1560mm*900mm*1400mm |
| Cummins diesel engine 6CTA8.3-C260 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
Remarks:
(1) Cummins 6CTA8.3-C260 engine power pack with Radiator, Air Filter, Muffler, Engine Monitor, Engine Chassis avaialble
(2) We can provide the 6CTA8.3-C260 complete engine,also Cummins 6CTA8.3-C260 genuine engine spare parts Cataloge.
OIL FILTER 1000395855
Weichai Gennuine Engine Parts 1000395855 OIL FILTER
4955160 Engine Piston Kit
4955160 piston kits cummins qsb6.7 diesel engine
3056476 Water Pump Impeller
Cummins 3056476 Water Pump Impeller for KTA19
NT855-GA
Cummins NT855-GA Engine Model from hongqing Cummins Engine Plant (CCEC Cummins).The diesel generator factory manufacture Cummins generator set with high quality,we also offer Cummins NT855-GA genuine engine spare parts catalog and operational manuals.