| Cummins ISMe308 Automotive Engine Specifications | |
| Engine Model | ISMe308 |
| Rated Power | 226kW/308HP |
| Rated Speed | 1900RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 125mm * 147mm |
| Displacement | 10.8 L |
| Compression Ratio | 16.2:1 |
| Peak Torque | 1450N.m @ 1200 rpm |
| Fuel Consumption | |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Intercooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Direct Injection Pump |
| Packing Weight | 940 Kg |
| Dimension | 1335mm*825mm*1159mm |
| Cummins diesel engine ISMe308 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
| Cummins ISMe335 Automotive Engine Specifications | |
| Engine Model | ISMe335 |
| Rated Power | 250kW/335HP |
| Rated Speed | 1900RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 125mm * 147mm |
| Displacement | 10.8 L |
| Compression Ratio | 16.2:1 |
| Peak Torque | 1410N.m @ 1200~1600 rpm |
| Fuel Consumption | |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Intercooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Direct Injection Pump |
| Packing Weight | 940 Kg |
| Dimension | 1335mm*825mm*1159mm |
| Cummins ISMe340 Automotive Engine Specifications | |
| Engine Model | ISMe340 |
| Rated Power | 250kW/340HP |
| Rated Speed | 1900RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 125mm * 147mm |
| Displacement | 10.8 L |
| Compression Ratio | 16.2:1 |
| Peak Torque | 1669 N.m @ 1200 rpm |
| Fuel Consumption | |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Intercooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Direct Injection Pump |
| Packing Weight | 940 Kg |
| Dimension | 1335mm*825mm*1159mm |
| Cummins ISMe345 Automotive Engine Specifications | |
| Engine Model | ISMe340 |
| Rated Power | 254kW/345HP |
| Rated Speed | 1900RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 125mm * 147mm |
| Displacement | 10.8 L |
| Compression Ratio | 16.2:1 |
| Peak Torque | 1710N.m @ 1200 rpm |
| Fuel Consumption | |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Intercooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Direct Injection Pump |
| Packing Weight | 940 Kg |
| Dimension | 1335mm*825mm*1159mm |
| Cummins ISMe360 Automotive Engine Specifications | |
| Engine Model | ISMe340 |
| Rated Power | 254kW/345HP |
| Rated Speed | 1900RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 125mm * 147mm |
| Displacement | 10.8 L |
| Compression Ratio | 16.2:1 |
| Peak Torque | 1710N.m @ 1200 rpm |
| Fuel Consumption | |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Intercooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Direct Injection Pump |
| Packing Weight | 940 Kg |
| Dimension | 1335mm*825mm*1159mm |
| Cummins ISMe380 Automotive Engine Specifications | |
| Engine Model | ISMe380 |
| Rated Power | 280kW/380HP |
| Rated Speed | 1900RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 125mm * 147mm |
| Displacement | 10.8 L |
| Compression Ratio | 16.2:1 |
| Peak Torque | 1825 N.m @ 1200 rpm |
| Fuel Consumption | |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Intercooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Direct Injection Pump |
| Packing Weight | 940 Kg |
| Dimension | 1335mm*825mm*1159mm |
| Cummins ISMe385 Automotive Engine Specifications | |
| Engine Model | ISMe385 |
| Rated Power | 283kW/385H |
| Rated Speed | 1900RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 125mm * 147mm |
| Displacement | 10.8 L |
| Compression Ratio | 16.2:1 |
| Peak Torque | 1835N.m @ 1200 rpm |
| Fuel Consumption | |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Intercooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Direct Injection Pump |
| Packing Weight | 940 Kg |
| Dimension | 1335mm*825mm*1159mm |
| Cummins ISMe420 Automotive Engine Specifications | |
| Engine Model | ISMe420 |
| Rated Power | 306kW/420HP |
| Rated Speed | 1900RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 125mm * 147mm |
| Displacement | 10.8 L |
| Compression Ratio | 16.2:1 |
| Peak Torque | 2010N.m @ 1200 rpm |
| Fuel Consumption | |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Intercooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Direct Injection Pump |
| Packing Weight | 940 Kg |
| Dimension | 1335mm*825mm*1159mm |
| Cummins ISMe440 Automotive Engine Specifications | |
| Engine Model | ISMe440 |
| Rated Power | 324kW/440HP |
| Rated Speed | 1900RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 125mm * 147mm |
| Displacement | 10.8 L |
| Compression Ratio | 16.2:1 |
| Peak Torque | 2100 N.m @ 1200 rpm |
| Fuel Consumption | |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Intercooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Direct Injection Pump |
| Packing Weight | 940 Kg |
| Dimension | 1335mm*825mm*1159mm |
| Cummins ISMe405 Automotive Engine Specifications | |
| Engine Model | ISMe405 |
| Rated Power | 298kW/405HP |
| Rated Speed | 1900RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 125mm * 147mm |
| Displacement | 10.8 L |
| Compression Ratio | 16.2:1 |
| Peak Torque | 2000 N.m @ 1200 rpm |
| Fuel Consumption | |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Intercooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Direct Injection Pump |
| Packing Weight | 940 Kg |
| Dimension | 1335mm*825mm*1159mm |
| Cummins ISMe405 engine trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
4089306 Oil Pan Gasket Set
Cummins QSK60 Lower Gasket Kit 4089148 includes Oil Pan Kit 4089306
3410897 Push Rod
3410897 Push Rod for Cummins QSK60 engine
ISDe300
Cummmins ISDe300 Engine Model from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC Cummins).
ISDe300 Engine widely use on Dongfeng Truck, Heavy truck, Bus, Van, Commercial vehicle
We can offer Cummins ISDe300 genuine engine spare parts catalog and operation manual.
4027309 TURBO REPAIR KIT
Turbo Repair Kit for Cummins 6B and 4B Engine Part # 4027309