| Cummins MTA11-G2 Diesel Engine for Generator Set | |
| Engine Model | MTAA11-G2 |
| Rated Power &Speed | 200 kW/250HP @ 1500rpm |
| Standby Power &Speed | 220 kW/275HP @ 1500rpm |
| Engine Type | 6 Cylinders, in Line |
| Bore*Stroke(mm) | 125mm*147mm |
| Displacement | 10.8 L |
| Compression Ratio | 16.1:1 |
| Fuel Consumption | 56 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged & Aftercooled |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | PT Pump Direct Injection |
| Governor Method | Electronic Governor |
| Packing Weight | 970 Kg |
| Dimension | 1306mm*914mm*1280mm |
| Cummins diesel engine MTAA11-G2 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
| Cummins MTAA11-G2A Diesel Engine for Generator Set | |
| Engine Model | MTAA11-G2 |
| Rated Power &Speed | 200 kW/250HP @ 1500rpm |
| Standby Power &Speed | 220 kW/275HP @ 1500rpm |
| Engine Type | 6 Cylinders, in Line |
| Bore*Stroke(mm) | 125mm*147mm |
| Displacement | 10.8 L |
| Compression Ratio | 16.1:1 |
| Fuel Consumption | 56 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged & Aftercooled |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | PT Pump Direct Injection |
| Governor Method | Electronic Governor |
| Packing Weight | 970 Kg |
| Dimension | 1306mm*914mm*1280mm |
| Cummins MTAA11-G3 Diesel Engine for Generator Set | |
| Engine Model | MTAA11-G3 |
| Rated Power &Speed | 282 kW/384HP @ 1500rpm |
| Standby Power &Speed | 310 kW/496HP @ 1500 rpm |
| Engine Type | 6 Cylinders, in Line |
| Bore*Stroke(mm) | 125mm*147mm |
| Displacement | 10.8 L |
| Compression Ratio | 16.1:1 |
| Fuel Consumption | 56 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged & Aftercooled |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | PT Pump Direct Injection |
| Governor Method | Electronic Governor |
| Packing Weight | 970 Kg |
| Dimension | 1306mm*914mm*1280mm |
| Cummins QSM11-G1 Diesel Engine for Generator Set | |
| Engine Model | QSM11-G1 |
| Rated Power &Speed | 234 kW/314HP @ 1500 rpm |
| Standby Power &Speed | 257 kW/345HP @ 1500 rpm |
| Engine Type | 6 Cylinders, in Line |
| Bore*Stroke(mm) | 125mm*147mm |
| Displacement | 10.8 L |
| Compression Ratio | 16.3:1 |
| Fuel Consumption | 63 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged & Aftercooled |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | PT Pump Direct Injection |
| Governor Method | Electronic Governor |
| Packing Weight | 1150 KG |
| Dimension | 1450* 1000* 1400 mm |
| Cummins QSM11-G2 Diesel Engine for Generator Set | |
| Engine Model | QSM11-G2 |
| Rated Power &Speed | 292 kW/391HP @ 1500 rpm |
| Standby Power &Speed | 321 kW/430HP @ 1500 rpm |
| Engine Type | 6 Cylinders, in Line |
| Bore*Stroke(mm) | 125mm*147mm |
| Displacement | 10.8 L |
| Compression Ratio | 16.3:1 |
| Fuel Consumption | 63 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged & Aftercooled |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | PT Pump Direct Injection |
| Governor Method | Electronic Governor |
| Packing Weight | 1150 KG |
| Dimension | 1450* 1000* 1400 mm |
| Cummins QSM11-G3 Diesel Engine for Generator Set | |
| Engine Model | QSM11-G3 |
| Rated Power &Speed | 257 kW @ 1500 rpm |
| Standby Power &Speed | 192 kW @ 1500 rpm |
| Engine Type | 6 Cylinders, in Line |
| Bore*Stroke(mm) | 125mm*147mm |
| Displacement | 10.8 L |
| Compression Ratio | 16.3:1 |
| Fuel Consumption | 63 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged & Aftercooled |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | PT Pump Direct Injection |
| Governor Method | Electronic Governor |
| Packing Weight | 1150 KG |
| Dimension | 1450* 1000* 1400 mm |
| Cummins QSM11-G4 Diesel Engine for Generator Set | |
| Engine Model | QSM11-G4 |
| Rated Power &Speed | 292 kW @ 1500 rpm |
| Standby Power &Speed | 322 kW @ 1500 rpm |
| Engine Type | 6 Cylinders, in Line |
| Bore*Stroke(mm) | 125mm*147mm |
| Displacement | 10.8 L |
| Compression Ratio | 16.3:1 |
| Fuel Consumption | 63 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged & Aftercooled |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | PT Pump Direct Injection |
| Governor Method | Electronic Governor |
| Packing Weight | 1150 KG |
| Dimension | 1450* 1000* 1400 mm |
| Cummins diesel engine QSM11-G4 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
3800731/4376343 Upper Gasket Kit
Diesel Engine Cummins Kta50 Upper Gasket Kit 3800731 4376343
4376121 WATER PUMP KIT
Cummins QSK60 KIT,WATER PUMP 4376121
4009318 Heat Exchanger Gasket
Cummins heat exchanger gasket 4009318 for K19 engines
4025310 3017471 Water pump
Chongqing Cummins k19 diesel engine water pump 4025310 3017471