KT38-D(M)560
| Cummins KT38-D(M)560 Diesel Engine for Marine Generator Set | |
| Engine Model | KT38-D(M)560 |
| Rated Power | 560kW |
| Rated Speed | 1500RPM |
| Engine Type | 12 Cylinders, V Type |
| Bore*Stroke(mm) | 159mm*159mm |
| Displacement | 37.8 L |
| Compression Ratio | 15.5:1 |
| Fuel Consumption | 145 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Cummins PT Pump |
| Governor Method | Electronic Governor |
| Packing Weight | 4300KG |
| Dimension | 2003mm*1362mm*1661mm |
| Cummins diesel engine KT38-D(M)560 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
| Cummins KTA38-D(M)664 Diesel Engine for Marine Generator Set | |
| Engine Model | KTA38-D(M)664 |
| Rated Power | 664kW |
| Rated Speed | 1500RPM |
| Engine Type | 12 Cylinders, V Type |
| Bore*Stroke(mm) | 159mm*159mm |
| Displacement | 37.8 L |
| Compression Ratio | 14.5:1 |
| Fuel Consumption | 167 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged & Aftercooled |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Cummins PT Pump |
| Governor Method | Electronic Governor |
| Packing Weight | 4300KG |
| Dimension | 2003mm*1362mm*1661mm |
KT38-D(M)679
| Cummins KT38-D(M)679 Diesel Engine for Marine Generator Set | |
| Engine Model | KT38-D(M)679 |
| Rated Power | 679kW |
| Rated Speed | 1800RPM |
| Engine Type | 12 Cylinders, V Type |
| Bore*Stroke(mm) | 159mm*159mm |
| Displacement | 37.8 L |
| Compression Ratio | 15.5:1 |
| Fuel Consumption | 167 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Cummins PT Pump |
| Governor Method | Electronic Governor |
| Packing Weight | 4300KG |
| Dimension | 2003mm*1362mm*1661mm |
| Cummins KTA38-D(M)768 Diesel Engine for Marine Generator Set | |
| Engine Model | KTA38-D(M)768 |
| Rated Power | 768kW |
| Rated Speed | 1500RPM |
| Engine Type | 12 Cylinders, V Type |
| Bore*Stroke(mm) | 159mm*159mm |
| Displacement | 37.8 L |
| Compression Ratio | 15.5:1 |
| Fuel Consumption | 145 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Cummins PT Pump |
| Governor Method | Electronic Governor |
| Packing Weight | 4300KG |
| Dimension | 2003mm*1362mm*1661mm |
| Cummins KTA38-D(M)809 Diesel Engine for Marine Generator Set | |
| Engine Model | KTA38-D(M)809 |
| Rated Power | 809kW |
| Rated Speed | 1800RPM |
| Engine Type | 12 Cylinders, V Type |
| Bore*Stroke(mm) | 159mm*159mm |
| Displacement | 37.8 L |
| Compression Ratio | 14.5:1 |
| Fuel Consumption | 204 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged & Aftercooled |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Cummins PT Pump |
| Governor Method | Electronic Governor |
| Packing Weight | 4300KG |
| Dimension | 2003mm*1362mm*1661mm |
| Cummins KTA38-D(M)814 Diesel Engine for Marine Generator Set | |
| ngine Model | KTA38-D(M)814 |
| Rated Power | 814kW |
| Rated Speed | 1500RPM |
| Engine Type | 12 Cylinders, V Type |
| Bore*Stroke(mm) | 159mm*159mm |
| Displacement | 37.8 L |
| Compression Ratio | 14.5:1 |
| Fuel Consumption | 193 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged & Aftercooled |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Cummins PT Pump |
| Governor Method | Electronic Governor |
| Packing Weight | 4300KG |
| Dimension | 2003mm*1362mm*1661mm |
| Cummins KTA38-D(M)880 Diesel Engine for Marine Generator Set | |
| Engine Model | KTA38-D(M)880 |
| Rated Power | 880kW |
| Rated Speed | 1500RPM |
| Engine Type | 12 Cylinders, V Type |
| Bore*Stroke(mm) | 159mm*159mm |
| Displacement | 37.8 L |
| Compression Ratio | 14.5:1 |
| Fuel Consumption | 209 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged & Aftercooled |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Cummins PT Pump |
| Governor Method | Electronic Governor |
| Packing Weight | 4300KG |
| Dimension | 2003mm*1362mm*1661mm |
| Cummins KTA38-D(M)1007 Diesel Engine for Marine Generator Set | |
| Engine Model | KTA38-D(M)1007 |
| Rated Power | 1007kW |
| Rated Speed | 1800RPM |
| Engine Type | 12 Cylinders, V Type |
| Bore*Stroke(mm) | 159mm*159mm |
| Displacement | 37.8 L |
| Compression Ratio | 14.5:1 |
| Fuel Consumption | 245 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged & Aftercooled |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Cummins PT Pump |
| Governor Method | Electronic Governor |
| Packing Weight | 4300KG |
| Dimension | 2003mm*1362mm*1661mm |
Valve Insert 3943450
Cummins 3943450 Valve Insert for Cummins 6C8.3 engines
Donaldson BREATHER, HYDRAULIC
Remi Power Technology supply Genuine Donaldson BREATHER, HYDRAULIC from USA, OEM quality and hight quality aftermarket as complementary options.
3973820 Belt Tensioner
3973820 3287277 Belt Tensioner Pulley fit for Cummins Parts
3081248 Cam Follower Roller
3081248 3036934 Cam Follower Roller for NTA855 diesel engine