| Cummins 6LTAA8.9-M315 Diesel Engine for Marine | |
| Engine Model | 6LTAA8.9-M315 |
| Rated Power | 230kW |
| Rated Speed | 2134RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, in Line |
| Bore*Stroke(mm) | 114mm*145mm |
| Displacement | 8.9 L |
| Compression Ratio | 16.6:1 |
| Fuel Consumption | 69 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged & Intercooled |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Direct Injection Pump |
| Governor Method | Electronic Governor |
| Packing Weight | 1000KG |
| Dimension | 1500mm*1100mm*1450mm |
| Cummins diesel engine 6LTAA8.9-M315 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
Cummins M11/QSM11 Engine Parts Catalog
In this page you could find out the Cummins M11/QSM11 engine Parts,All our M11/QSM11/QSM11-M/QSM11-DM/QSM11-G genuine parts , the usual parts numbers of the parts for Cylinder Block,Cylinder head,Fuel System, Lub Oil System, Turbocharger, Gasket kit. Or Be sure to give us Cummins engine series number, so that we can check the correct spare part number and correct price. In demanding mining applications such as excavators, haul trucks, and wheel loaders, dependability is everything.
6BTA5.9-C
Cummins 6BTA5.9-C Engineering diesel engine,Original from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC).
DCEC Cummins 6BTA5.9-C130,6BTA5.9-C150,6BTA5.9-C155,6BTA5.9-C170,6BTA5.9-C175,6BTA5.9-C180,6BTAA5.9-C190,6BTAA5.9-C195,6BTAA5.9-C205 widely use on Heavy truck, Excavator, Road roller, Bulldozer, Crane, water pump
Available for Cummins 6BTA5.9-C genuine engine spare parts.
QSL8.9-C220
Cummins QSL8.9-C220 Engine Model from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC Cummins).
QSL8.9-C220 used for mining, construction and industrial efficient and economical engineering machinery engine,Cummins QSL8.9-C220 original/genuine engine spare parts catalog and manual.
3050443 3627083 3634029 Water Pump
Water Pump 3634029 for Cummins K38 Engine