Cummins EQB190-20 Automotive Engine
| Cummins EQB190-20 Automotive Engine Specifications | |
| Engine Model | EQB190-20 |
| Rated Power | 140 kW/190HP |
| Rated Speed | 2500 rpm |
| Engine Type | 6 Cylinders in Line |
| Bore*Stroke(mm) | 102*120mm |
| Displacement | 5.9L |
| Compression Ratio | 17.3:1 |
| Peak Torque | 640 N.m @ 1500 rpm |
| Fuel Consumption | 242g/Kw.h |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Intercooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Wuxi Weifu Pump |
| Packing Weight | 413 Kg |
| Dimension | 1026mm*699mm*912mm |
| Cummins diesel engine EQB190-20 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
(1) If you need the EQB190-20 engine power pack with the transmission, please further contact our sales.
(2) We can provide the EQB190-20 complete engine, as well as the EQB190-20 genuine Cummins engine spare parts.
4927802 PRESSURE SENSOR
Cummins QSK60 SENSOR,PRESSURE 4927802
KTA19-M
Cummins KTA19-M Marine Diesel Engine,Original from Chongqing Cummins Engine Company (CCEC). Genuine Cummins marine propulsion engine KT19-M425,KT19-M470,KT19-M500,KTA19-M3-500HP,KTA19-M3-600HP,KTA19-M3-640HP,KTA19-M4 with sea water pump, heat exchanger, CCS/IMO certificates.
Available for KTA19-M marine Engine, Gearbox, Propeller, Shaft.and Cummins KTA19-M genuine engine spare parts.
4934223 V Band Clamp
4934223 Genuine Cummins v Band Clamp
KTA38-D(M)768
Cummins KTA38-D(M)768 Engine modelfrom Chongqing Cummins Engine Company (CCEC Cummins).
.Genuine Cummins marine auxiliary engine KTA38-DM768 with CCS/IMO certificates.
if you need Cummins KTA38-DM768 original/genuine engine spare parts catalog or manual,pls contact our sales team.