Cummins 6CTA8.3-C195 Engineering Diesel Engine
| Cummins 6CTA8.3-C195 Construction Engine Specifications | |
| Engine Model | 6CTA8.3-C195 |
| Rated Power | 145 kW/195 HP |
| Rated Speed | 1900RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 114mm * 135mm |
| Displacement | 8.3L |
| Compression Ratio | 18 : 1 |
| Peak Torque | 820 N.m @1500r/min |
| Fuel Consumption | 219g/Kw.h |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Weifu PW2000/RSV |
| Packing Weight | 646Kg |
| Dimension | 1560mm*900mm*1400mm |
| Cummins diesel engine 6CTA8.3-C195 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
3018924 Ground Wire
Cummins ISM/CM570 Ground Wire 3018924 engine spare Parts
NT855-D(M)180
Cummins NT855-D(M)180 Engine modelfrom Chongqing Cummins Engine Company (CCEC Cummins).
Genuine Cummins marine auxiliary engine NT855-DM180 with CCS/IMO certificates.
if you need Cummins NT855-DM180 original/genuine engine spare parts catalog or manual,pls contact our sales team.
Exhaust Pressure Sensor 610800190624
Weichai Gennuine Engine Parts 610800190624 Exhaust Pressure Sensor
Donaldson Air Fliter Kit
Remi Power Technology supply Genuine Donaldson Air Fliter Kit imported from USA, OEM quality and hight quality aftermarket as complementary options.