Cummins EQB140-20 Automotive Engine
| Cummins EQB140-20 Automotive Engine Specifications | |
| Engine Model | EQB140-20 |
| Rated Power | 102 kW/140HP |
| Rated Speed | 2700 rpm |
| Engine Type | 4 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 102*120mm |
| Displacement | 3.9L |
| Compression Ratio | 18:1 |
| Peak Torque | 520 N.m @ 1500 rpm |
| Fuel Consumption | 244g/Kw.h |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Intercooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Wuxi Weifu Pump |
| Packing Weight | 337Kg |
| Dimension | 791mm*772mm*831mm |
| Cummins diesel engine EQB140-20 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
(1) If you need the EQB140-20 engine power pack with the transmission, please further contact our sales.
(2) We can provide the EQB140-20 complete engine, as well as the EQB140-20 genuine Cummins engine spare parts.
Lubricating Oil Cooler Cover Gasket 3637730
Cummins 3637730 Lubricating Oil Cooler Cover Gasket for Cummins K38 KTA38 engines
Cummins QSK60 Genuine Spare Parts
All our QSK60/QSK60-M/QSK60-DM/QSK60-G genuine parts are imported from Cummins USA or Singapore.In this page you could find out the Cummins QSK60 engine's Main overhaul Parts, the usual parts numbers of the parts for Cylinder Block,Cylinder head,Fuel System, Lub Oil System, Turbocharger, Gasket kit. Or Be sure to give us Cummins engine series number, so that we can check the correct spare part number and correct price.
In demanding mining applications such as excavators, haul trucks, and wheel loaders, dependability is everything. That’s where the superior uptime and productivity of the Tier 4 Final QSK60 make a difference. Its V16 configuration offers up to 2850 hp (2125 kW) in mining applications, with simplified air handling, reduced complexity, and improved serviceability.
6BTAA5.9-GM115
Cummins 6BTAA5.9-GM115 Engine model from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC Cummins).Genuine Cummins marine auxiliary engine 6BTAA5.9-GM115 with CCS/IMO certificates.
if you need Cummins 6BTAA5.9-GM115 original/genuine engine spare parts catalog or manual,pls contact our sales team
KT38-M780
Cummins KT38-M780 Engine model from Chongqing Cummins Engine Company (CCEC).Genuine Cummins marine propulsion engine KT38-M780 with sea water pump, heat exchanger, CCS/IMO certificates.if you need Cummins KT38-M780 original/genuine engine spare parts catalog or manual,pls contact our sales team