Cummins 4BTAA3.9-C80 Engineering Diesel Engine
| Cummins 4BTAA3.9-C80 Construction Engine Specifications | |
| Engine Model | 4BTAA3.9-C80 |
| Rated Power | 60 kW/80HP |
| Rated Speed | 2200 rpm |
| Engine Type | 4 Cylinders, in Line |
| Bore*Stroke(mm) | 102 mm * 120 mm |
| Displacement | 3.9 L |
| Compression Ratio | 17.3:1 |
| Peak Torque | 370 N.m @ 1300 rpm |
| Fuel Consumption | 210g/Kw.h |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Wuxi Weifu A Pump/ RSV Govenor |
| Packing Weight | 338 Kg |
| Dimension | 867mm*544mm*988mm |
| Cummins diesel engine 4BTAA3.9-C80 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
Remarks:
(1)4BTAA3.9-C80 engine power pack with Radiator, Air Filter, Muffler, Engine Monitor, Engine Chassis avaialble
(2) We can provide the 4BTAA3.9-C80 complete engine,also the 4BTAA3.9-C80 genuine Cummins engine spare parts Cataloge.
Rectangular Strip Seal 4371892
Cummins 4371892 Rectangular Strip Seal for Cummins K19/KTA19/QSK19 engines
3313306 Fuel Filter Element
China Cummins Fleetguard Fuel Filter 3313306 FF202 for Engine KTA38
3030514 Elbow Hose
Cummins NTA855 Elbow Hose 3030514 engine spare Parts
3076126 Barrel & Plunger
China Cummins Barrel and Plunger 3053483 3076126 for Engine KTA38