| Cummins 6CT8.3-G2 Diesel Engine for Generator Set | |
| Engine Model | 6CT8.3-G2 |
| Rated Power &Speed | 133 kW/178HP @ 1500 rpm |
| Standby Power &Speed | 145kW/194HP @ 1500 rpm |
| Engine Type | 6 Cylinders, in Line |
| Bore*Stroke(mm) | 114 mm* 145mm |
| Displacement | 8.3 L |
| Compression Ratio | 18 : 1 |
| Fuel Consumption | 22 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | BYC PB Pump |
| Governor Method | Electronic Governor |
| Packing Weight | 702 Kg |
| Dimension | 1360mm*780mm*988mm |
| Cummins diesel engine 6CT8.3-G2 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
| Cummins 6CTA8.3-G1 Diesel Engine for Generator Set | |
| Engine Model | 6CTA8.3-G1 |
| Rated Power &Speed | 163 kW/219HP @ 1500 rpm |
| Standby Power &Speed | 180 kW/241HP @ 1500 rpm |
| Engine Type | 6 Cylinders, in Line |
| Bore*Stroke(mm) | 114 mm* 145mm |
| Displacement | 8.3 L |
| Compression Ratio | 18 : 1 |
| Fuel Consumption | 22 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | BYC PB Pump/GAC Governor |
| Governor Method | Mechanical Governor |
| Packing Weight | 702 Kg |
| Dimension | 1360mm*780mm*988mm |
| Cummins 6CTA8.3-G2 Diesel Engine for Generator Set | |
| Engine Model | 6CTA8.3-G2 |
| Rated Power &Speed | 163 kW/219HP @ 1500 rpm |
| Standby Power &Speed | 180 kW/241HP @ 1500 rpm |
| Engine Type | 6 Cylinders, in Line |
| Bore*Stroke(mm) | 114 mm* 145mm |
| Displacement | 8.3 L |
| Compression Ratio | 18 : 1 |
| Fuel Consumption | 22 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | BYC PB Pump/GAC Governor |
| Governor Method | Electronic Governor |
| Packing Weight | 702 Kg |
| Dimension | 1360mm*780mm*988mm |
| Cummins 6CTAA8.3-G2 Diesel Engine for Generator Set | |
| Engine Model | 6CTAA8.3-G2 |
| Rated Power &Speed | 183 kW/245HP @ 1500rpm |
| Standby Power &Speed | 203kW/272HP @ 1500rpm |
| Engine Type | 6 Cylinders, in Line |
| Bore*Stroke(mm) | 114 mm* 145mm |
| Displacement | 8.3 L |
| Compression Ratio | 18 : 1 |
| Fuel Consumption | 22 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | BYC PB Pump |
| Governor Method | Electronic Governor |
| Packing Weight | 702 Kg |
| Dimension | 1360mm*780mm*988mm |
| Cummins diesel engine 6CTAA8.3-G2 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
4BTAA3.9-C110
Cummins 4BTAA3.9-C110 Engine Model from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC Cummins).
4BTAA3.9-C110 used for mining, construction and industrial efficient and economical engineering machinery engine,Cummins 4BTAA3.9-C110 original/genuine engine spare parts catalog and manual.
NTA855-P470
Cummins NTA855-P470 Engine model from Chongqing Cummins Engine Plant (CCEC Cummins).
Cummins NTA855-P470 widely use on Heavy truck, Excavator, Road roller, Bulldozer, Crane, water pump
we can offer Cummins NTA855-P470 genuine engine spare parts catalog or operation manuals.
Filter Head Gasket 3629387
Cummins 3629387 Filter Head Gasket for Cummins K38/KTA38/QSK38 engines
3018764 Radiator Connection
Cummins GTA855 Radiator Connection 3018764 engine spare Parts