Cummins KTA38-C1200 Engineering Diesel Engine
| Cummins KTA38-C1200 Construction Engine Specifications | |
| Engine Model | KTA38-C1200 |
| Rated Power | 896 kW/1200 HP |
| Rated Speed | 2100RPM |
| Engine Type | 12 Cylinders, V Type |
| Bore*Stroke(mm) | 159mm*159mm |
| Displacement | 38 L |
| Compression Ratio | 13.9 : 1 |
| Peak Torque | 4747 N.m @1800 rpm |
| Fuel Consumption | 214 g/Kw.h |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Intercooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Cummins PT Pump |
| Packing Weight | 3719Kg |
| Dimension | 2151mm*966mm*1704mm |
| Cummins diesel engine KTA38-C1200 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
Remarks:
(1) If you need KTA38-C1200 engine power pack with Radiator, Air Filter, Muffler, Engine Monitor, Engine Chassis, please further contact our sales
(2) We can provide the KTA38-C1200 complete engine, as well as the KTA38-C1200 genuine Cummins engine spare parts.
STARTER 612600091077
Weichai Gennuine Engine Parts 612600091077 STARTER
4BTAA3.9-C100
Cummins 4BTAA3.9-C100 Engine Model from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC Cummins).
4BTAA3.9-C100 used for mining, construction and industrial efficient and economical engineering machinery engine,Cummins 4BTAA3.9-C100 original/genuine engine spare parts catalog and manual.
4089998 Lower Engine Gasket Set
Cummins 4089998 Lower Engine Gasket Set for ISM11/QSM11 engines
Aftercooler Housing Gasket
Remi Power Technology supply Genuine CUMMINS Aftercooler Housing Gasket spare parts made in China Cummins plants or imported from Cummins USA, OEM quality and hight quality aftermarket as complementary options. Genuine China CUMMINS Engine Parts made from DCEC, CCEC, XCEC, BFCEC, including: Z14,L9,D6.7,B6.2,D4.5,D4.0,ISD4.5,ISB5.9,ISD6.7,ISL8.9, ISL9. 5,ISZ13,QSB3.9,QSB4.5,QSB5.9,QSB6.7,QSC8.3,QSL8.9,QSZ13, 6BT5.9,6CT8.3,6LT8.9,X11,X12,X13,ISF2.8,ISF3.8,K19,M11,QSK19,K50,K38, N855,NT855,NTA855,QSK38,ISB 3.9,ISB 5.9,QSB 4.5,QSB 5.9,QSK60.