| Cummins 6CTA8.3-M188 Diesel Engine for Marine | |
| Engine Model | 6CTA8.3-M188 |
| Rated Power | 138kW |
| Rated Speed | 2200RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, in Line |
| Bore*Stroke(mm) | 114mm*135mm |
| Displacement | 8.3 L |
| Compression Ratio | 17.3:1 |
| Peak Torque | 732N.m @1500r/min |
| Fuel Consumption | 47.4 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged & Intercooled |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Direct Injection Pump |
| Governor Method | Mechanical Governor |
| Packing Weight | 900KG |
| Dimension | 1600mm*950mm*1500mm |
| Cummins 6CTA8.3-M205 Diesel Engine for Marine | |
| Engine Model | 6CTA8.3-M205 |
| Rated Power | 151kW |
| Rated Speed | 2200RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, in Line |
| Bore*Stroke(mm) | 114mm*135mm |
| Displacement | 8.3 L |
| Compression Ratio | 17.3:1 |
| Peak Torque | 828N.m @1500r/min |
| Fuel Consumption | 39.7 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged & Intercooled |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Direct Injection Pump |
| Governor Method | Mechanical Governor |
| Packing Weight | 900KG |
| Dimension | 1600mm*950mm*1500mm |
| Cummins 6CTA8.3-M220 Diesel Engine for Marine | |
| Engine Model | 6CTA8.3-M220 |
| Rated Power | 163kW |
| Rated Speed | 2200RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, in Line |
| Bore*Stroke(mm) | 114mm*135mm |
| Displacement | 8.3 L |
| Compression Ratio | 17.3:1 |
| Peak Torque | 1000N.m @1500r/min |
| Fuel Consumption | 44 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged & Intercooled |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Direct Injection Pump |
| Governor Method | Mechanical Governor |
| Packing Weight | 900KG |
| Dimension | 1600mm*950mm*1500mm |
3638594 Flexible Hose
Cummins Diesel Engine Flexible Hose 3638594
KTAA19-G7
Cummins KTAA19-G7 Engine Model from hongqing Cummins Engine Plant (CCEC Cummins).The diesel generator factory manufacture Cummins generator set with high quality,we also offer Cummins KTAA19-G7 genuine engine spare parts catalog and operational manuals.
5333477 Belt Tensioner
Cummins Belt Tensioner 3937553 5333477 for Engine 6BT
QSM11-350
Cummins QSM11-350 Engine Model from Chongqing Cummins Engine Plant (CCEC).
Cummins QSM11-350 Engine widely use on Heavy truck, Excavator, Road roller, Bulldozer, Crane, water pump.Cummins QSM11-350 original/genuine engine spare parts catalog and manual.