Cummins 6CTAA8.3-C240 Engineering Diesel Engine
| Cummins 6CTAA8.3-C240 Construction Engine Specifications | |
| Engine Model | 6CTAA8.3-C240 |
| Rated Power | 179 kW/240HP |
| Rated Speed | 2200RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 114mm * 135mm |
| Displacement | 8.3L |
| Compression Ratio | 18 : 1 |
| Peak Torque | 1028 N.m @1500r/min |
| Fuel Consumption | 219g/Kw.h |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Weifu PW2000/RSV |
| Packing Weight | 646Kg |
| Dimension | 1560mm*900mm*1400mm |
| Cummins diesel engine 6CTAA8.3-C240 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
Remarks:
(1) Cummins 6CTAA8.3-C240 engine power pack with Radiator, Air Filter, Muffler, Engine Monitor, Engine Chassis avaialble
(2) We can provide the 6CTAA8.3-C240 complete engine,also Cummins 6CTAA8.3-C240 genuine engine spare parts Cataloge.
214950 Con Rod Bearing (STD)
Cummins nt855 214950 connecting rod bearing
4955160 Engine Piston Kit
4955160 piston kits cummins qsb6.7 diesel engine
4383933 Coolant Level Switch
Cummins 4B3.9/6A3.4/6B5.9 Coolant Level Switch 4383933 engine spare Parts
NTA855-C
Cummins NTA855-C Engineering diesel engine,Original from Chongqing Cummins Engine Plant (CCEC).
Cummins NT855-C250,NT855-C280,NTA855-C310,NTA855-C335,NTA855-C360,NTA855-C400,NTA855-P300,NTA855-P360,NTA855-P400,NTA855-P470 widely use on Heavy truck, Excavator, Road roller, Bulldozer, Crane, water pump
Available for Cummins NTA855-C genuine engine spare parts.