Cummins 6BTAA5.9-C180 Engineering Diesel Engine
| Cummins 6BTAA5.9-C180 Construction Engine Specifications | |
| Engine Model | 6BTAA5.9-C180 |
| Rated Power | 132 kW/180HP |
| Rated Speed | 2200 rpm |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 102 mm* 120mm |
| Displacement | 5.9L |
| Compression Ratio | 17.3: 1 |
| Peak Torque | 770 N.m @ 1500 rpm |
| Fuel Consumption | 210g/Kw.h |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | A Pump/ RSV Govenor |
| Packing Weight | 443 Kg |
| Dimension | 1100mm*750mm*988mm |
| Cummins diesel engine 6BTAA5.9-C180 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
Remarks:
(1) Cummins 6BTAA5.9-C180 engine power pack with Radiator, Air Filter, Muffler, Engine Monitor, Engine Chassis avaialble
(2) We can provide the 6BTAA5.9-C180 complete engine,also Cummins 6BTAA5.9-C180 genuine engine spare parts Cataloge.
L375-30
Cummmins L375-30 Engine Model from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC Cummins).
L375-30 Engine widely use on Dongfeng Truck, Heavy truck, Bus, Van, Commercial vehicle
We can offer Cummins L375-30 genuine engine spare parts catalog and operation manual.
3804863 Turbocharger
Cummins KTA50 QSK50 engine motor 4955508 3804497 2882102 3804863 turbocharger
3044195 Speed controller
Cummins Speed Control 3044195 is suitable for Cummins generator
Oil Pressure Sensor 612600090766
Weichai Gennuine Engine Parts 612600090766 Oil Pressure Sensor