Cummins ISB235-40 Automotive Engine
| Cummins ISB235-40 Automotive Engine Specifications | |
| Engine Model | ISB220-40 |
| Rated Power | 173kW(235HP) |
| Rated Speed | 2500RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 102*120mm |
| Displacement | 5.9L |
| Compression Ratio | 18:1 |
| Peak Torque | 800 N.m @1500rpm |
| Fuel Consumption | 20.8L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Intercooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | DENSO High Pression Common Rail |
| Packing Weight | 453Kg |
| Dimension | 1095mm*744mm*905mm |
| Cummins diesel engine ISB235-40 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
(1) If you need the ISB235-40 engine power pack with the transmission, please further contact our sales.
(2) We can provide the ISB235-40 complete engine, as well as the ISB235-40 genuine Cummins engine spare parts.
5284362 Cooler Core
Cummins 6C8.3 Cooler Core 5284362 engine spare Parts
5482360 Piston Ring Kit
Cummins 4B3.9/6A3.4/6B5.9 Piston Ring Kit 5482360 engine spare Parts
O-Ring Seal 3028291
Cummins 3028291 O-Ring Seal for Cummins K38 KTA38 engines
Cummins Air Filter
Air Filter for Cummins QSK19 QSK38 K50 KT50 KTA50 K38 KT38 KTA38 QSK38 QSK50 QSK60 ISD4.5 ISB5.9 ISD6.7 ISL8.9 ISL9. 5 ISZ13 QSB3.9 QSB4.5 QSB5.9 QSB6.7 QSC8.3 QSL8.9 QSZ13 6BT5.9 6CT8.3 6LT8.9 ISF2.8 ISF3.8 L9 N14 N855 NT855 NTA855 K19 KT19 KTA19 M11 QSM11 ISB 3.9, ISB 5.9, QSB 4.5, QSB 5.9.our company supply Genuine CUMMINS Air Filter made in China Cummins plants or imported from Cummins USA, all genuine Cummins spare parts with origin label and package.