Cummins ISDe140-40 Automotive Engine
| Cummins ISDe140-40 Automotive Engine Specifications | |
| Engine Model | ISDe140-40 |
| Rated Power | 103kW/140HP |
| Rated Speed | 2500RPM |
| Engine Type | 4 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 107 mm* 124mm |
| Displacement | 4.5L |
| Compression Ratio | 17.3: 1 |
| Peak Torque | 450N.m @ 800-1700rpm |
| Fuel Consumption | 224 g/kW.h |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Intercooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Bosch PW2000 Pump |
| Packing Weight | 390 Kg |
| Dimension | 1120mm*870mm*850mm |
| Cummins diesel engine ISDe140-40 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
(1) If you need the ISDe140-40 engine power pack with the transmission, please further contact our sales.
(2) We can provide the ISDe140-40 complete engine, as well as the ISDe140-40 genuine Cummins engine spare parts.
ISF2.8s3148T
Cummmins ISF2.8s3148T Engine Model from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC Cummins).
ISF2.8s3148T Engine widely use on Dongfeng Truck, Heavy truck, Bus, Van, Commercial vehicle
We can offer Cummins ISF2.8s3148T genuine engine spare parts catalog and operation manual.
3909548 Flexible Hose
3909548 Genuine Cummins flexible hose
3628798 Crankshaft Gear
Cummins KTA38 crankshaft gear 3628798 engine parts
5579026 Upper Engine Gasket Kit
Cummins 6CT 6CT8.3 6C8.3 Upper Engine Gasket Set 5579026