Cummins NT855-M270 Marine Main Engine
| Cummins NT855-M270 Diesel Engine for Marine | |
| Engine Model | NT855-M270 |
| Rated Power | 201kW/270HP |
| Rated Speed | 1800RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, in Line |
| Bore*Stroke(mm) | 140mm*152mm |
| Displacement | 14 L |
| Compression Ratio | 14.5:1 |
| Peak Torque | 1120N.m @1500r/min |
| Fuel Consumption | 57 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Direct Injection Pump |
| Governor Method | Mechanical Governor |
| Packing Weight | 1900KG |
| Dimension | 2160mm*1100mm*1900mm |
| Cummins diesel engine NT855-M270 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
1.Available for NT855-M270 marine Engine, Gearbox, Propeller, Shaft for shipyard customers
2.Cummins NT855-M270 genuine engine spare parts cataloge.
ISDe140-50
Cummmins ISDe140-50 Engine Model from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC Cummins).
ISDe140-50 Engine widely use on Dongfeng Truck, Heavy truck, Bus, Van, Commercial vehicle
We can offer Cummins ISDe140-50 genuine engine spare parts catalog and operation manual.
3945917 Main Bearing Set
Cummins 6C8.3 Main Bearing Set 3945917 engine spare Parts
QST30-G
Cummins Generator Drive Engine,100% genuine Cummins generator engine. Cummins generator engine brings competitive agent price for Cummins QST30-G4 . QST30-G3 Available for Cummins QST30-G Series genuine engine spare parts.
4931610 AIR CLEANER
Cummins 4931610 AIR CLEANER