| Cummins NT855-C250 Construction Engine Specifications | |
| Engine Model | NT855-C250 |
| Rated Power | 187kW/250HP |
| Rated Speed | 2100RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 140 mm* 152mm |
| Displacement | 14L |
| Compression Ratio | 14.5:1 |
| Peak Torque | 1017N.m @1500rpm |
| Fuel Consumption | 210g/Kw.h |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Cummins PT Pump |
| Packing Weight | 1300Kg |
| Dimension | 1690mm*960mm*1600mm |
| Cummins NT855-C280 Construction Engine Specifications | |
| Engine Model | NT855-C280 |
| Rated Power | 209kW/280HP |
| Rated Speed | 2100RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 140 mm* 152mm |
| Displacement | 14L |
| Compression Ratio | 14.5:1 |
| Peak Torque | 1139N.m @1500rpm |
| Fuel Consumption | 210g/Kw.h |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Cummins PT Pump |
| Packing Weight | 1300Kg |
| Dimension | 1690mm*960mm*1600mm |
Cummins NTA855-C310
| Cummins NTA855-C310 Construction Engine Specifications | |
| Engine Model | NTA855-C310 |
| Rated Power | 231kW/310HP |
| Rated Speed | 2100RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 140 mm* 152mm |
| Displacement | 14L |
| Compression Ratio | 14.5:1 |
| Peak Torque | 1261N.m @1500rpm |
| Fuel Consumption | 210g/Kw.h |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Cummins PT Pump |
| Packing Weight | 1300Kg |
| Dimension | 1690mm*960mm*1600mm |
Cummins NTA855-C335
| Cummins NTA855-C335 Construction Engine Specifications | |
| Engine Model | NTA855-C335 |
| Rated Power | 250kW/335HP |
| Rated Speed | 2100RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 140 mm* 152mm |
| Displacement | 14L |
| Compression Ratio | 14.5:1 |
| Peak Torque | 1363N.m @1500rpm |
| Fuel Consumption | 210g/Kw.h |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Cummins PT Pump |
| Packing Weight | 1300Kg |
| Dimension | 1690mm*960mm*1600mm |
| Cummins NTA855-C360 Construction Engine Specifications | |
| Engine Model | NTA855-C360 |
| Rated Power | 269kW/360HP |
| Rated Speed | 2100RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 140 mm* 152mm |
| Displacement | 14L |
| Compression Ratio | 14.5:1 |
| Peak Torque | 1464N.m @1400rpm |
| Fuel Consumption | 210g/Kw.h |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Cummins PT Pump |
| Packing Weight | 1300Kg |
| Dimension | 1690mm*960mm*1600mm |
| Cummins NTA855-C400 Construction Engine Specifications | |
| Engine Model | NTA855-C400 |
| Rated Power | 298kW/400HP |
| Rated Speed | 2100RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 140 mm* 152mm |
| Displacement | 14L |
| Compression Ratio | 14.5:1 |
| Peak Torque | 1627N.m @1400rpm |
| Fuel Consumption | 210g/Kw.h |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Cummins PT Pump |
| Packing Weight | 1300Kg |
| Dimension | 1690mm*960mm*1600mm |
| Cummins NTA855-P300 Construction Engine Specifications | |
| Engine Model | NTA855-P300 |
| Rated Power | 224kW/300HP |
| Rated Speed | 2100RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 140 mm* 152mm |
| Displacement | 14L |
| Compression Ratio | 14.5:1 |
| Peak Torque | 1425N.m @1300rpm |
| Fuel Consumption | 210g/Kw.h |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Cummins PT Pump |
| Packing Weight | 1300Kg |
| Dimension | 1690mm*960mm*1600mm |
| Cummins NTA855-P360 Construction Engine Specifications | |
| Engine Model | NTA855-P360 |
| Rated Power | 269 kW/360HP |
| Rated Speed | 1800RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 140 mm* 152mm |
| Displacement | 14L |
| Compression Ratio | 14.5:1 |
| Peak Torque | 1536 N.m @ 1300 rpm |
| Fuel Consumption | 210g/Kw.h |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Cummins PT Pump |
| Packing Weight | 1300Kg |
| Dimension | 1690mm*960mm*1600mm |
| Cummins NTA855-P400 Construction Engine Specifications | |
| Engine Model | NTA855-P400 |
| Rated Power | 299kW/400HP |
| Rated Speed | 1800RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 140 mm* 152mm |
| Displacement | 14L |
| Compression Ratio | 14.5:1 |
| Peak Torque | 1710N.m @1500rpm |
| Fuel Consumption | 210g/Kw.h |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Cummins PT Pump |
| Packing Weight | 1300Kg |
| Dimension | 1690mm*960mm*1600mm |
| Cummins NTA855-P470 Construction Engine Specifications | |
| Engine Model | NTA855-P470 |
| Rated Power | 315 kW/470HP |
| Rated Speed | 1500RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 140 mm* 152mm |
| Displacement | 14L |
| Compression Ratio | 14.5:1 |
| Peak Torque | 1710N.m @1500rpm |
| Fuel Consumption | 210g/Kw.h |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Cummins PT Pump |
| Packing Weight | 1300Kg |
| Dimension | 1690mm*960mm*1600mm |
| Cummins diesel engine NTA855-P470 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
| Cummins NTA855-P470 Construction Engine Specifications | |
| Engine Model | NTA855-P470 |
| Rated Power | 315 kW/470HP |
| Rated Speed | 1500RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 140 mm* 152mm |
| Displacement | 14L |
| Compression Ratio | 14.5:1 |
| Peak Torque | 1710N.m @1500rpm |
| Fuel Consumption | 210g/Kw.h |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Cummins PT Pump |
| Packing Weight | 1300Kg |
| Dimension | 1690mm*960mm*1600mm |
| Cummins diesel engine NTA855-P470 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
Cylinder Liner
Cylinder Liner for Cummins QSK19 QSK38 K50 KT50 KTA50 K38 KT38 KTA38 QSK38 QSK50 QSK60 ISD4.5 ISB5.9 ISD6.7 ISL8.9 ISL9. 5 ISZ13 QSB3.9 QSB4.5 QSB5.9 QSB6.7 QSC8.3 QSL8.9 QSZ13 6BT5.9 6CT8.3 6LT8.9 ISF2.8 ISF3.8 L9 N14 N855 NT855 NTA855 K19 KT19 KTA19 M11 QSM11 ISB 3.9, ISB 5.9, QSB 4.5, QSB 5.9.our company supply Genuine CUMMINS Cylinder Liner made in China Cummins plants or imported from Cummins USA, all genuine Cummins spare parts with origin label and package.
3082315 EXHAUST MANIFOLD GASKET
3082315 EXHAUST MANIFOLD GASKET for Cummins QSK60
2881781 Turbocharger Kit
Cummins 6C8.3 Turbocharger Kit 2881781 engine spare Parts
132770 Bushing
Cummins KTA19/K19 Bushing 132770 engine spare Parts