Cummins NT855-M240 Marine Main Engine
| Cummins NT855-M240 Diesel Engine for Marine | |
| Engine Model | NT855-M240 |
| Rated Power | 179kW/240HP |
| Rated Speed | 1800RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, in Line |
| Bore*Stroke(mm) | 140mm*152mm |
| Displacement | 14 L |
| Compression Ratio | 14.5:1 |
| Peak Torque | 852N.m @1044r/min |
| Fuel Consumption | 47 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Direct Injection Pump |
| Governor Method | Mechanical Governor |
| Packing Weight | 1900KG |
| Dimension | 2160mm*1100mm*1900mm |
| Cummins diesel engine NT855-M240 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
1.Available for NT855-M240 marine Engine, Gearbox, Propeller, Shaft for shipyard customers
2.Cummins NT855-M240 genuine engine spare parts cataloge.
3642503 CAM FOLLOWER LEVER
Cummins K19 CAM FOLLOWER LEVER 3642503
205230 CAMSHAFT BUSHING
205230 Cummins camshaft bushing for KTA38, KTA50, QSK38, and QSK50 engines
3940123 Valve Collet
Cummins 4b3.9 Engine Part Valve Collet 3940123
KTA19-D(M)336
Cummins KTA19-D(M)336 Engine modelfrom Chongqing Cummins Engine Company (CCEC Cummins).
Genuine Cummins marine auxiliary engine KTA19-DM336 with CCS/IMO certificates.
if you need Cummins KTA19-DM336 original/genuine engine spare parts catalog or manual,pls contact our sales team.