Cummins M11-C360 Engineering Diesel Engine
| Cummins QSM11-360 Construction Engine Specifications | |
| Engine Model | QSM11-360 |
| Rated Power | 269 kW/360HP |
| Rated Speed | 2100RPM |
| Engine Type | 6 Cylinders, Inline |
| Bore*Stroke(mm) | 125 mm* 147mm |
| Displacement | 10.8 L |
| Compression Ratio | 16.2:1 |
| Peak Torque | 1830 N.m @ 1400 rpm |
| Fuel Consumption | 64.4 L/hr |
| Aspiration Type | Turbocharged |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Start Type | 24V, Electric Start |
| Fuel System | Common Rail High Pressure Injection |
| Packing Weight | 984 Kg |
| Dimension | 1306mm*914mm*1280mm |
| Cummins diesel engine QSM11-360 trade information | |
| Warranty Time | 1 year or 1000 hours, which one comes first |
| Delivery Port | Shanghai or any China port |
| Leading Time | 15 working days |
| Trade Termes | FOB/CIF |
| Payement termes | T/T, L/C |
Remarks:
(1) If you need QSM11-360 engine power pack with Radiator, Air Filter, Muffler, Engine Monitor, Engine Chassis, please further contact our sales
(2) We can provide the QSM11-360 complete engine, as well as the QSM11-360 genuine Cummins engine spare parts.
3940059 Camshaft Bushing
Cummins 4B/6B Camshaft Bushings 3940059
6BT5.9-GM83
Cummins 6BT5.9-GM83 Engine model from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC Cummins).Genuine Cummins marine auxiliary engine 6BT5.9-GM83 with CCS/IMO certificates.
if you need Cummins 6BT5.9-GM83 original/genuine engine spare parts catalog or manual,pls contact our sales team
Valve Spring 205349
Cummins 205349 Valve Spring for Cummins K50/QSK50 engines
4914774 Cylinder Block
Cummins NT855/NTA855 Cylinder Block 4914774 engine spare Parts